Przegląd Sportowy opublikował wczoraj listę dwudziestu nazwisk nominowanych do nagrody dla Najlepszego Sportowca Polski ostatnich dwunastu miesięcy. Koniec roku kalendarzowego, to zawsze czas podsumowań. Sukcesów na arenach międzynarodowych w polskim sporcie nie brakowało, choć trzeba przyznać, że poprzedni rok przyniósł zdecydowanie więcej radości. Tak czy inaczej działo się wiele. Lewy strzelał jak na zawołanie, Fajdek z Włodarczyk przerzucili cały lekkoatletyczny świat, a bokserskim mistrzem świata został Krzysztof Głowacki. Na finałowej gali zostanie wyróżniona najlepsza dziesiątka, którą każdy z nas może wybrać. Ja postaram się krótko przybliżyć charakterystykę każdego z dwudziestu sportowców i stworzę swój własny ranking. Zapraszam!

1. Bartłomiej Bonk – Do brązowego medalu Mistrzostw Europy z 2011 roku, Bartłomiej dołożył w tym roku złoty krążek z tej imprezy. Ciężarowiec wrócił do wysokiej formy po dłuższej przerwie, spowodowanej śmiercią córki w 2014 roku. Odzyskał tytuł mistrza Polski do 105kg i w końcu zaliczył cały sezon startowy. Na igrzyskach olimpijskich pewnie będzie jednym z kandydatów do medalu. Przypominam, że w Londynie zawodnik zajął już trzecie miejsce w kategorii do 105kg. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: druga dziesiątka.

2. Paweł Fajdek – Dominator. Wygrał w tym roku wszystko, co było do wygrania. Zdobył mistrzostwo świata w rzucie młotem oraz pobił rekord Polski. Jako pierwszy w historii został niepokonany na arenie międzynarodowej przez cały sezon. Wyśrubował rekord osiemnastu zwycięstw z rzędu, co nie udało się wcześniej żadnemu zawodnikowi. Na igrzyskach główny kandydat do złotego medalu. Król rzutu młotem na długie lata. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: podium.

3. Andrzej Fonfara – „Polish Prince” stoczył w tym roku dwie walki. Pierwsza z Julio Cesarem Chavezem Juniorem to fantastyczny popis boksu w wykonaniu Polaka. Prawdą jest jednak, że Chavez miał przed tą walką wielkie problemy i ponad rok w ogóle nie walczył.  Zwycięzców się jednak nie sądzi, a Fonfara dzięki tej wygranej dostał szansę zaboksowania z Nathanem Cleverly’m, czyli byłym mistrzem wagi półciężkiej. Prestiżowy magazyn „The Ring” uznał tę walkę za jedną z najlepszych w całym roku kalendarzowym. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: druga dziesiątka.

4. Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj- Złote medalistki z Mistrzostw Europy w wioślarskiej dwójce podwójnej odbywających się z Poznaniu. Kontuzja Magdy trochę pokrzyżowała plany polskiemu duetowi, który na Mistrzostwach Świata we Francji celował w medal. Ostatecznie Panie zajęły czwarte miejsce, ocierając się o podium. Uzyskały dzięki temu wynikowi kwalifikację olimpijską i w Rio de Janeiro zapewne będą liczyć się w walce o medale. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: druga dziesiątka.

5. Krzysztof Głowacki – Objawienie tego roku. Czwarty w historii polskiego boksu zawodowego mistrz świata. Po niezwykle emocjonującym pojedynku pokonał przez techniczny weekend wieloletniego dominatora w wadze junior ciężkiej federacji WBO – Marco Hucka. Polaka doceniła federacja WBO, która walkę Polaka z Niemcem uznała, jako najlepszą w roku. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: 4-5.

6. Joanna Jędrzejczyk – Polska dama w świecie MMA. Asia przebojem wdarła się do świata UFC. Dzięki wygranej w marcu z Carlą Esparzą zdobyła tytuł mistrzyni świata w wadze do 52kg. W pierwszej obronie tytułu pokonała w Berlinie Jessikę Penne i zachowała mistrzowski tytuł. Jędrzejczyk walczy agresywnie, widowiskowo i dzięki temu cieszy się coraz większą popularnością. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: druga dziesiątka.

7. Michał Jurecki – Kolejny dobry rok w wykonaniu naszego szczypiornisty. Na początku odniósł kolejny wielki sukces z drużyną narodową, z którą zdobył trzecie miejsce w Mistrzostwach Świata odbywających się w Katarze. Potem w klubowych rozgrywkach wraz z Vive Tauron Kielce uplasował się na trzecim miejscu w elitarnej Lidze Mistrzów piłkarzy ręcznych. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: druga dziesiątka.

8. Radosław Kawęcki – wielka forma 24-letniego reprezentanta Polski. Podczas gdy polskie pływanie przechodzi w ostatnim czasie kryzys, Kawęcki osiągnął ogromny sukces –  wicemistrzostwo świata na dystansie 200m. Jeszcze w grudniu odbywają się mistrzostwa Europy na krótkim basenie i tam Radek uchodzi za jednego z faworytów. Spora kariera przed młodym Polakiem i realny kandydat do medalu olimpijskiego. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: 9-10.

9. Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec – Kowalczyk to wielokrotna laureatka nagrody przyznawanej najlepszemu sportowcowi w Polsce. Jaśkowiec w tak zacnym gronie dopiero debiutuje. Panie po raz pierwszy w historii mistrzostw świata zdobyły medal w konkurencji drużynowej. Podczas zawodów w Falun zajęły trzecie miejsce w sprincie drużynowym stylem dowolnym. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: druga dziesiątka.

10. Adam Kszczot – Adam to najlepszy polski biegacz od czasów Bronisława Malinowskiego. W tym roku został wicemistrzem świata na 800m, co wcześniej żadnemu Polakowi na tym dystansie się nie udało. Wygrał również w prestiżowym mityngu Diamentowej Ligi w Zurychu, gdzie zdetronizował między innymi Davida Rudishę i Mohammeda Amana. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: 4-5.

11. Michał Kubiak – Kapitan siatkarskiej reprezentacji Polski. Wzór do naśladowania nie tylko poza boiskiem, ale również poza nim. W tym roku wraz z kadrą zdobył brązowy medal Pucharu Świata. Nie udało się jednak zdobyć medalu na mistrzostwach Europy oraz uzyskać kwalifikacji olimpijskiej. Kariera klubowa również przyniosła w tym roku sporo sukcesów. Kubiak wraz z turecką Haklbanku Ankarą wygrał Puchar oraz Superpuchar Turcji oraz zdobył srebrny medal w mistrzostwach tego kraju. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: druga dziesiątka.

12. Robert Lewandowski – najlepszy rok w karierze polskiego piłkarza. Jako kapitan reprezentacji Polski doprowadził drużynę do awansu na Euro 2016. Sam został królem strzelców eliminacji, a z Bayernem Monachium zdobył mistrzostwo Niemiec. Jeden z najbardziej bramkostrzelnych piłkarzy na świecie. Wśród faworytów do podium w plebiscycie Złotej Piłki. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: 6-8.

13. Rafał Majka- Kolejny znakomity sezon wciąż młodego kolarza. Jako pierwszy Polak stanął na podium w elitarnym wyścigu Vuelta a Espana. Wygrał w tym roku również jedenasty etap Tour de France. Majce już teraz wróży się wielką przyszłość, a eksperci uważają, że w przyszłości kolarz może nawet wygrać Wielką Pętlę. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: 6-8.

14. Piotr Małachowski – Absolutnie najlepszy dyskobol na świecie. „Małaszek” w końcu wygrał mistrzostwa świata, mimo że w przeszłości na wielkich imprezach zawsze musiał oglądać czyjeś plecy.  Drugi raz z rzędu zdominował rozgrywki Diamentowej Ligi, jest liderem światowych list. Na igrzyskach olimpijskich powalczy o złoty medal, który będzie zwieńczeniem jego bogatej w sukcesy kariery. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: podium.

15. Weronika Nowakowska – Jej sukcesy w tym roku, to absolutna niespodzianka dla wszystkich sympatyków sportu. Do srebrnego medalu wywalczonego w biatlonowym sprincie dorzuciła brązowy krążek w biegu pościgowym. Żadna Polka w historii tej dyscypliny sportu nie osiągnęła takiego sukcesu jak Weronika. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: druga dziesiątka.

16. Agnieszka Radwańska – To był w końcu rok Agnieszki Radwańskiej. Zaczęło się od zwycięstwa w Pucharze Hopmana w parze z Jerzym Janowiczem. Wygrała w turnieju WTA Finals, gdzie rywalizuje osiem najlepszym tenisistek na świecie. Triumfowała w trzech turniejach WTA i doszła do półfinału Wimbledonu. Pod nieobecność Sereny Williams, która spodziewa się dziecka Radwańska może w końcu zdominować kobiecy tenis. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: 6-8.

17. Rafał Sonik – Tegoroczny zwycięzca Rajdu Dakar, czyli najbardziej prestiżowej imprezy rajdowej na świecie. Zajął również drugie miejsce w Abu Dhabi Desert Challenge. Do wielu jego sukcesów w 2015 roku nie wypada zapomnieć o zdobyciu piątego Pucharu Świata. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: 9-10.

18. Kamil Stoch – Ubiegłoroczny laureat. W tym roku dwukrotnie wygrał zawody Pucharu Świata. Na mistrzostwach świata w Falun zdobył brązowy medal w drużynie. Kamil w poprzednim sezonie miał liczne problemy ze zdrowiem. Nie przeszkodziły mu one jednak w ustanowienie rekordu Polski w długości skoku – 238m. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: druga dziesiątka.

19. Marta Walczykiewicz – Najlepsza polska kajakarka. Po wygraniu igrzysk europejskich w Baku, w Mediolanie zdobyła swój srebrny medal mistrzostw świata w K-1 na 200m. Kajakarstwo to w Polsce wciąż bardzo niszowy sport, jednak sukcesy Marty warto odnotować. Poważna kandydatka do medalu olimpijskiego. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: druga dziesiątka.

20. Anita Włodarczyk – Powiedzieć, że Anita zdominowała światowy rzut młotem, to jak nic nie powiedzieć. Polka wygrała w tym roku wszystko, co było do wygrania i zdobyła mistrzostwo świata. Pobiła swój własny rekord globu, dzięki czemu odskoczyła swoim rywalkom na kilka długości. Przez IAAF wybrana jedną z trzech, najlepszych lekkoatletek na świecie. Faworyt do złotego medalu w Brazylii. Przewidywane miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego: podium.

 

Przygotowałem zestawienie najlepszych dziesięciu sportowców ubiegłego roku. Uważam, że to nie jest konkurs popularności, tylko plebiscyt dla tych, którzy na to zasłużyli. Nie podniecam się awansem piłkarzy do finałów Euro 2016, gdyż to żadne osiągnięcie. Polscy siatkarze zdobyli trzecie miejsce w Pucharze Świata, a w najlepszej dwudziestce mają tylko jednego reprezentanta. A więc zestawienie przedstawia tych, którzy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy byli moim zdaniem po prostu najlepsi.

  1. Anita Włodarczyk.
  2. Piotr Małachowski.
  3. Paweł Fajdek.
  4. Krzysztof Głowacki.
  5. Adam Kszczot.
  6. Robert Lewandowski.
  7. Agnieszka Radwańska.
  8. Rafał Majka.
  9. Rafał Sonik.
  10. Radosław Kawęcki.

A oto, w jaki sposób zestawienie niestety może wyglądać. Czyli oceniamy Radwańską nie tylko dzięki jej postawie na korcie, ale również dzięki temu, że mówi się o niej w każdych wiadomościach sportowych. Lewandowskiego przedstawia się nie tylko, jako fantastycznego sportowca, ale i  celebrytę, który posiada ładną żonę i ma setki tysięcy obserwujących na twitterze. W skrócie: plebiscyt popularności. Żeby było jasne: nikomu nie umniejszam. Kibicuje zarówno Isi, jak i Lewemu. Trzymam za nich kciuki i czekam na kolejne sukcesy.

  1. Robert Lewandowski
  2. Anita Włodarczyk.
  3. Agnieszka Radwańska.
  4. Paweł Fajdek.
  5. Kamil Stoch.
  6. Joanna Jędrzejczyk.
  7. Rafał Majka.
  8. Andrzej Fonfara.
  9. Justyna Kowalczyk/ Sylwia Jaśkowiec.
  10. Michał Jurecki.
KOMENTARZE