To, że Irlandia Północna była najsłabiej grającą w piłkę nożną drużyną, jaka dotychczas zaprezentowała się na Euro 2016 wcale nie umniejsza sukcesu, jakim było pokonanie tej drużyny przez Polaków w meczu otwarcia.  Biało-czerwoni wygrywając 1 do 0 odnieśli historyczne zwycięstwo w finałach Mistrzostw Starego Kontynentu.

Po kilku początkowych, nerwowych minutach podopieczni Adama Nawałki osiągnęli znaczną przewagę konsekwentnie i spokojnie prowadząc atak pozycyjny, w którym – jak wiadomo – nie jesteśmy mistrzami. Przede wszystkim jednak graliśmy w piłkę, natomiast Irlandczykom nie była ona do niczego potrzebna. Wyszli z założenia, że najlepszą obroną jest…obrona, w dodatku zajebiście skomasowana. W dodatku trzymali się tej taktyki właściwie przez cały mecz. W praktyce grali ustawieniem 8-2-0 płynnie przechodzącym w 7-2-1. Przeszkadzali, faulowali, napierdalali Lewego. Na szczęście na początku drugiej połowy do siatki trafił Milik i Irlandczycy zgłupieli. Nie mieli wyjścia i musieli podejść nieco wyżej, ale cała ich filozofia ataku opierała się na długiej piłce posłanej na oślep na naszą połowę boiska. A ponieważ Polacy potrafili utrzymać koncentrację przez całe spotkanie, wywalczyli w pełni zasłużone zwycięstwo. Wywalczyli to w kontekście tego meczu słowo klucz, ponieważ chwilami wszystko to wyglądało jak ustawka na zielonej murawie. Na prawdziwą piłkę nożną przyjdzie czas, kiedy skonfrontujemy się z Niemcami i Ukraińcami. No i później, w fazie pucharowej.

Na pochwałę zasługuje praktycznie cała drużyna, ale najbardziej – nastoletni Bartosz Kapustka. Pokazał nie tylko duże umiejętności techniczne i szereg atutów ofensywnych, ale przede wszystkim opanowanie i spokój, które charakteryzują piłkarzy wielkich. Reprezentant kraju, w którym ligowy przecinak w wieku 27 lat wciąż jest młodym, zdolnym i perspektywicznym, zagrał jakby to był jego 7 turniej rangi mistrzowskiej. Czekamy na więcej.

 

Wnioski po meczu Polska – Irlandia:

 

1/ w końcu wygraliśmy spotkanie na Euro, co prawdopodobnie da nam miejsce w fazie pucharowej turnieju,

2/ Irlandczycy raczej nie zdobędą punktu w zmaganiach grupy C,

3/ Nawałka będzie miał nie lada problem z obsadą miejsc na skrzydłach przeciwko Niemcom: do wyboru Grosik, Kuba i Kapustka,

4/ prawdziwa gra w piłkę na tym turnieju dopiero przed nami,

5/ Polskaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

MICHAŁ FARAN

KOMENTARZE